ONLİNE PC

onlinepc.forumstech.com Hoş Geldiniz.

Bilgisayarınızın Online Ortamı


  Sanal hırsızlık arttı

  Paylaş
  avatar
  Administratör
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 130
  Kayıt tarihi : 25/07/09
  Yaş : 24
  Nerden : Rize

  Sanal hırsızlık arttı

  Mesaj  Administratör Bir Paz Tem. 26, 2009 11:28 am

  İnternetten alışverişin yaygınlaşmasıyla sanal ortamda gerçekleştirilen dolandırıcılık vakalarında da artış oldu.
  İnternetten alışveriş yaygınlaşmasıyla, kredi kartı şifrelerinin çalınarak hesapların boşaltılması veya kart sahibi adına alışveriş yapılması sonucu mağdur olanların sayısının gün geçtikçe arttığı bildirildi.

  Sanal Banka Mağdurları Derneği Başkanı Cem Polatoğlu, Türkiye’de internet kullanımının her geçen gün arttığını belirterek, buna paralel olarak alışveriş alışkanlıklarının da sanal ortama taşındığını kaydetti.

  Artık en küçük alışverişlerin bile sanal ortamdan yapıldığına dikkate çeken Polatoğlu, şunları söyledi:

  "Türkiye’de 2000 yılından beri internet bankacılığı ve sanal ortamda alışveriş yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bu kullanım son yıllarda daha çok kişinin internet erişimine ulaşmasıyla yükseldi. Buna bağlı olarak sanal ortamda dolandırıcılık mağdurları da arttı. İnternette şifreleri çalınanların hesapları boşaltıldı veya adlarına yüksek tutarda alışverişler yapıldı. Dolayısıyla internetten alışveriş yaygınlaştıkça derneğe başvuran sayısı da arttı. Sayı, 2006 yılı sonunda 4 binlerdeydi, Son iki buçuk yıl içinde ise 100 bin civarında başvuru aldık. Bu sayının sadece bize başvuranları kapsadığını ve onların dışında da mağdurlar olduğunu göz önüne alırsak, ciddi bir tabloyla karşı karşıyayız."

  TÜKETİCİLERE DÜŞEN GÖREV

  Polatoğlu, sanal ortamdaki dolandırıcılıkların önüne geçmek için bankaların gerekli önlemleri alması gerektiğini, tüketicilerin de bazı hatalarının bulunduğunu ifade etti.

  Bazı kişilerin yüksek limitli kredi kartlarıyla internetten alışveriş yaptığının altını çizen Polatoğlu, şöyle devam etti: "İnternetten 50-100 TL’lik alışveriş yapacak olan kişi bu iş için 10 bin TL limiti olan kredi kartını kullanıyor. Bu işlem sırasında şifre çalınırsa zarar da büyük oluyor. Tüketiciler alışverişlerinde mağdur olmamak için limiti yüksek kartlarını kullanmak yerine sanal kredi kartını tercih etmeli. Veya sadece internet alışverişi için kullanacakları düşük limitli bir kart çıkartmalı."

  "HESABINDAN 1,5 MİLYON TL’Sİ ALINAN BİLE VAR"

  Derneğe başvuranların mağduriyetlerinin çeşitli meblağlar arasında değiştiğini anlatan Polatoğlu, "hesabından 1,5 milyon TL’si alınan bile var. Derneğe başvuranlar arasındaki en yüksek meblağdaki mağdur olan Siirtli bu iş adamının davası halen devam ediyor" dedi.

   Forum Saati Paz Tem. 22, 2018 12:11 pm