ONLİNE PC

onlinepc.forumstech.com Hoş Geldiniz.

Bilgisayarınızın Online Ortamı


  Stephen King-O

  Paylaş
  avatar
  Moderatör
  Modaratör
  Modaratör

  Mesaj Sayısı : 42
  Kayıt tarihi : 27/07/09
  Nerden : Rize

  Stephen King-O

  Mesaj  Moderatör Bir Salı Tem. 28, 2009 2:04 pm

  Yazarı : Stephen KING
  Sayfa Sayısı : 399
  Türü : Roman
  Basım Tarihi : 1999 - Ocak


  Yıllar önce çocukluk kâbuslarına giren ‘O’ tüm kötülükleriyle geri dönmüştü. ‘O’ nu yok etmeleri için korkularını yenmeleri ve birlikte hareket etmeleri gerekiyordu.
  Ama bu hiç de kolay değildi çünkü ‘O‘ şeytanın kendisiydi.

  Kitabın Girişinden

  Bildiğim kadarıyla o dehşet gazete parçasından yapılmış bir kayıkla başladı. Yirmi sekiz yıl sürecekti bu korku. Aslında belki de hiçbir zaman tam anlamıyla sona ermeyecekti. Sözünü ettiğim kağıt kayık kaldırımın kenarından akan yağmur suyunda yüzüyordu.

  Yalpalıyor yan yatıyor tekrar düzeliyor cesaretle girdaplara dalıyordu. Witcham Sokağı’yla Jackson Sokağı’nın kesiştiği dört yol ağzındaki trafik lambasına doğru iniyordu. 1957 yılında karanlık bir sonbahar günüydü. Trafik lambasının dört tarafındaki üçer dikey ışık sönüktü. Yağmur bir haftadan beri yağıyordu. İki gün önce fırtına da başlamıştı. Bu yüzden Derry kentinin önemli bir bölümünde elektrikler kesilmiş bu mahallelere henüz cereyan verilmemişti…


  Kitabın içinden

  “Gözleri gümüş gibi parlıyordu… Dişleri de sirkteki aslanınkiler gibiydi. Yani çok kocamandı. Sonra palyaço Adrian Melleon’un kollarını kaldırıp başına dayadı…”
  “Sonra ne oldu? Chris?” Boutillier hikâyenin bu bölümünden sıkılmıştı. Zaten sekiz yaşından beri peri masalları içini sıkardı.
  Unwin “Bilmiyorum…” diye mırıldandı. “Aynı anda Steve beni yakalayarak arabaya bindirdi. Ama… Galiba palyaço adamın kolunun altını ısırdı.” Başını kaldırarak kararsızca iki adama baktı. “Öyle sanıyorum. Onun kolunun altını ısırdı. Sanki onu yemek istiyordu. Kalbini yemek…” (Sayfa 26)


  Kısa Özet
  Kitapta kendi tabirleriyle "şanslı yedili" denen çocukların başından geçen bir macera anlatılmakta. Derry kasabasının yüzyıllardan beri gelen bir sırrı vardır. Bir yaratık belli dönemlerde uyanıp küçük çocuklarla beslenip tekrar uyumaktadır. Her otuz senede bir bu olay tekrar eder... Ama bu şlanslı yedili diye tabir ettiğimiz ekip bir gün onu yaralamayı başarır ve büyürler. Her biri dünyanın bir çok yanına dağılır ve çok başarılı zengin insan olurlar biri hariç. Ancak otuzyıl sonra yaratık uyanır ve kasabada kalan arkadaşları bu şanslı yediliyi verdikleri sözü tutmak için geriye çağırır. Oysaki kimse hiç birşey hatırlamamaktadır. Yaratık herkesin hayal gücü korkuları dahilinde gözükür... Kimi için bir playanço kimi için bir kurt adam kimi içinse kendi bababası... Ona bir tanımlama getirilemediği için King adını "O" yani "IT" koymuştur.

   Forum Saati Paz Haz. 24, 2018 9:22 am